שינויים

לאורך צמתים בחיים כולנו רוצים שינויים.

כל אחד מאתנו רוצה לזוז ממקום לא נוח, להתחיל בדרך אחרת, לפתח מערכות יחסים חדשות, לשנות עבודה, להיות במקום אחר, לשנות משהו בחיים. כולנו רוצים שיהיה לנו טוב יותר.

אז איך יוצרים שינוי? מאיפה מתחילים?

שלושה מדדים חשובים שעלינו להתייחס אליהם בתהליך:

זמינות / הסתגלות / התמודדות

זמינות לחלקנו קל יותר כאשר נכפה עלינו לבצע שינוי, לעיתים נוח לנו שלא אנחנו אלו שצריכים לקבל את ההחלטות הקשות ומישהו מבחוץ מאלץ אותנו לפעול..

במצב כזה אנחנו פועלים תוך כדי תנועה, מאמצים מחשבות כמו: "אין לי ברירה", "הייתי חייב", "אין מה לעשות ככה זה בחיים" וממשיכים הלאה. מסתגלים למצב החדש, מתהלכים שפופים, ומאמצים את הגישה לפיה אין לי שליטה על חיי, הכל קורה מלמעלה וזה מה יש.. מיישרים קו עם המציאות וממשיכים.

כשאנחנו אלו שרוצים לבחור בדרך חדשה, בשינוי יזום, זה דורש מאתנו הרבה משאבים. אנו משקיעים ימים ולילות בהרבה מחשבות, מתכננים, שוקלים אפשרויות. ואז בוחרים את העיתוי המתאים לנו ביותר לפעול. יש בנו מוכנות, מוטיבציה ופניות להתחיל בתהליך ולא ניתן למישהו להזיז אותנו מהמטרה..

מה קורה  לנו כשאנחנו מאוד מאוד רוצים משהו, מתכננים, אבל לא מצליחים להניע את עצמנו ? לעיתים הפחדים משתלטים עלינו. האם כדאי? מה יהיה אם לא יצא כמו שאני רוצה? הפחד מהלא נודע גדול יותר. לפעמים אנחנו מעדיפים להישאר במקום הלא נוח , המחשבה שאולי שינוי יהיה יותר גרוע מפחידה. לפעמים אלו אנשים סביבנו שגורמים לנו לעצור. לא לנסות. הם מזינים אותנו בפחדים שלהם ומשפיעים עלינו. ושוב, אנחנו מתלבטים ולא פועלים בכיוון שרצינו.

הסתגלות – כל שינוי מצריך מאתנו להתרגל למצב החדש. בתהליך השינוי אנחנו נדרשים ללמוד: הרגלים חדשים / צורת חשיבה אחרת / תפקיד אחר שבחרנו לקחת על עצמנו / סביבה חדשה.  כל אלו דורשים זמן, סבלנות, אמונה בצדקת הדרך שבחרנו ותמיכה מהסביבה כדי שנצליח להסתגל לשינוי המיוחל. לאורך תקופת ההסתגלות ישנן ירידות/ עליות, אנחנו מתעייפים מתהליך השינוי, מאבדים מוטיבציה, לפעמים מוכנים לוותר. במקום הזה אנו זקוקים יותר מכל לסביבה תומכת ומעודדת כדי שנזכור שיש בנו את הכוח לשנות. עלינו לקחת בחשבון את תקופת ההסתגלות כמצב ביניים ולשאוף לעבר המטרה שהצבנו לעצמינו.

התמודדות –  השקענו מאמצים, זמן, והמון אנרגיה בשינוי. אנחנו במקום אחר מהמקום בו היינו. הסתגלנו להרגלים חדשים ולדרך חשיבה אחרת. עכשיו אנחנו חיים את השינוי ומתמודדים עם דרך חדשה.

האם צפינו את כל האפשרויות שהשינוי יפתח בפנינו? האם לקחנו בחשבון מי יושפע מהשינוי שעשינו ואיך? האם לשינוי הזה ייחלנו? האם כאן עוצרים או שממשיכים הלאה?

התמודדות יומיומית עם החיים מביאה לפתחנו המון דילמות/ צמתים והחלטות שעלינו לפתור. בחלקן אנחנו פותרים תוך כדי היום יום, חלקם מצריכים לעצור לרגע קל, לעשות חשיבה מחודשת, לשנות טיפה את הדרך, לכוון מחדש את המסלול ולהמשיך.

מעט מההתמודדויות, אך החשובות ביותר בחיינו, מביאות אותנו לעצור עצירה מוחלטת. להניח לרגע הכל בצד, לקחת פסק זמן לחשוב. לחשוב באמת מה אני רוצה עבור עצמי? איך אני רוצה

שחיי יהיו מעכשיו והלאה?

אז איך באמת מתמודדים?!? איך יוצרים את השינוי שאתם בוחרים?!?

בעזרת איש מקצוע. לברר יחד מהו השינוי הרצוי, להגדיר יעדים ,לבנות תכנית עבודה, , לגזור מתוכם מטרות קטנות לפרקי זמן מוגדרים מראש ולהתחיל לפעול. להקיף עצמכם באנשים שתומכים ומסייעים ולא בכאלו שידאגו להזכיר לכם למה לא..  ובעיקר להתחיל בתהליך השינוי ! צעד אחד קטן ועוד אחד ועוד אחד עד להשגת השינוי הרצוי. עד הגשמת המטרה.

רוצים לעשות שינוי? אז למה את/ה מחכים?  תתקשרו

 

 

Call Now Button