בגבול שבין לבין  – נמצא הפחד

כתבה שרון פוסט – רצבי

הפחד של הורה לאבד את ילדו, הוא פחד משתק!

הורים לילדים/ בוגרים הסובלים מפגיעות נפשיות ולעיתים מאיימים בפגיעה עצמית או בהתאבדות, חיים יום יום את הפחד שבין לבין. פחד שאם לא אעשה מה שהילד מבקש, הוא יאיים בהתאבדות או יפגע בעצמו. פחד שאם אציב גבולות ברורים, אפסיק לספק כל בקשה, אדרוש ממנו לשתף פעולה, להתחייב לטיפול, אנסה לעזור לו בדרך שהוא צריך ולא באופן שהוא רוצה. שוב , יאיים לפגוע בעצמו.

מניסיון, הפחד הזה, מקשה על ההורים לעשות את הדבר הנכון !!!

והדבר הנכון – מאוד קשה. הדבר הנכון זה לפעול בניגוד לאינסטינקט הראשוני לעטוף את הילד, לרצון לספק את מבוקשו, לרצות אותו , לייצר "שקט" בתא המשפחתי לטובתי, לטובת ההורה השני, לטובת האחים. הכל מתוך מחשבה שזה ירגיע את הילד, שהבעיה תיפתר, שהשבר יעבור.

 

הדבר הנכון זה לעזור לילד (שבד"כ כבר לא ילד קטן בכלל) לעזור לעצמו!

ואיך עושים את זה? קודם כל לבקש עזרה ! זו ממש לא בושה!

ובניגוד לאותו אינסטינקט ראשוני, לפעול יחד , שני ההורים, בחזית אחת בנחרצות, בעיקשות, באסרטיביות , באהבה, ברגישות ובהתמדה כנגד כל ההתנגדויות, המניפולציות והאיומים.

בד בבד להביא את הילד להכרה במצבו (תובנת מחלה), לטיפול ולבניית שגרת חיים המותאמת לצרכיו, יכולותיו ומצבו הנפשי.

ואני, אני מבינה את ההורים האלה, באמת מבינה, פעם, הייתי שם בפחד המשתק הזה!

היום אני מלווה הורים כאלה, הולכת איתם יד ביד, צעד אחר צעד כדי שיבינו שהדרך היחידה שהם יכולים לעזור לילדיהם, היא קודם כל להתמודד עם הפחד.

על מנת שהילד יוכל באמת לבטוח בהוריו שיוכלו לעזור לו, שיהוו משענת עבורו ,הם צריכים להיות מאוד מאוד חזקים ולהתמודד קודם כל עם הפחד שלהם. הילד שלנו צריך לדעת שהוא יכול לסמוך עלינו שנהיה שם בשבילו כשהוא יקרוס וכוחו לא יעמוד לו להתמודד עם הקושי.

כדי לעזור לילד שלכם, אתם צריכים לעשות את מה שצריך ולא את מה שהילד רוצה.

והפחד שבין האיום למימוש, ילווה אתכם לאורך הדרך עד שיום אחד הפחד הזה – פשוט יעלם.

 

פחד הגבול שבין לבין

הגבול שבין לבין צולם בשבעת האגמים, בארילוצ'ה ארגנטינה

Call Now Button